Ви відчуваєте пригніченість чи, навпаки, легкість і радість? Можливо, причина не лише у подіях — зверніть увагу на кольори, що вас оточують. Це не езотерика й не чергова псевдонаука: науковці довели, що кольори впливають на роботу мозку й навіть здатні регулювати наш настрій, пише Сусідка.
Кольори змінюють нас фізіологічно
«Коли ми сприймаємо певний колір, мозок передає сигнали в гіпоталамус, який, у свою чергу, активує виділення гормонів настрою», — пояснює лікарка Танія Елліотт. Відомо, що певні відтінки можуть викликати навіть фізичні зміни: наприклад, підвищення артеріального тиску чи прискорення метаболізму.
Один з яскравих прикладів — зелений колір. Він має заспокійливий ефект. У ході дослідження було виявлено, що прогулянки зеленими зонами в місті знижують пульс і тиск, а також допомагають зняти нервове напруження.
Кольори щастя — жовтий і помаранчевий
А ось якщо ви хочете підвищити рівень дофаміну — так званого гормону щастя — зосередьте увагу на теплих сонячних відтінках. Жовтий і помаранчевий кольори здавна асоціюються у людей із радістю, теплом, дитячими спогадами й внутрішнім комфортом.
Характерно, що ця реакція має глибоке нейрофізіологічне підґрунтя. За даними дослідників з Університету Південного Манчестера, люди, які описують себе як щасливих, частіше вибирають жовтий колір, тоді як ті, хто перебуває в депресивному або тривожному стані, тяжіють до сірого.
Один із символів радості, знайомий кожному, — класична жовта усміхнена пика-смайлик, створена у 1960-х роках дизайнером Гарві Боллом для підняття настрою працівникам страхової компанії. У підсумку цей символ став основою цілої емоційної культури — від емодзі до брендів.
Як використовувати кольори, що покращують настрій
Лікарка Елліотт стверджує, що обмежень щодо використання «щасливих» кольорів немає. Все залежить від ваших уподобань. Можна носити одяг у жовто-помаранчевих відтінках, використовувати ці кольори в декорі інтер’єру, вирощувати на дачі жовті тюльпани або просто спостерігати за світанками й заходами сонця. До речі, саме м’яке тепле світло світанку найактивніше стимулює виділення дофаміну.
У TikTok уже з’явився тренд — користувачі навмисно одягаються яскраво, щоб покращити емоційний стан. Відомий вислів «зміни настрій — зміни вбрання» сьогодні набуває ще й наукового сенсу.
Колір в інтер’єрі теж лікує
Історія про використання кольору в лікарні часів Першої світової війни підтверджує силу кольорового оточення. Дизайнер Говард Кемп Проссор створив у лондонській клініці палату з блакитною стелею, зеленими підлогами та жовтими стінами. Пацієнти й лікарі зазначили, що їм стало значно приємніше перебувати у приміщенні — навіть якщо сам процес лікування не змінився.
Отже, наукові факти підтверджують: кольори мають здатність впливати на психічний стан, поведінку та навіть фізіологію. І якщо вам потрібно трохи більше радості — можливо, варто просто додати у своє життя трішки сонячного жовтого.