Багато хто стикається з ситуацією, коли постійно працює, отримує зарплату, але гроші так і не накопичуються. Якщо вам знайома ця ситуація, можливо, варто перевірити себе на наявність безгрошових звичок, що можуть стати серйозною перешкодою на шляху до фінансового успіху.
«Щоб перемогти безгрошові звички, спершу потрібно їх виявити. Це нелегко, адже багато з цих звичок формувалися десятиліттями у сім’ях і оточенні та залишалися непомітними для критики», — наголошують психологи.
Розгляньмо п’ять основних звичок, які могли зародитися в дитинстві та впливати на ваше фінансове життя.
1. «Ділити шкуру неубитого ведмедя»
У деяких сім’ях заведено планувати витрати на відпустку чи покупки ще до того, як гроші зароблені. Якщо щось не виходить, це стає справжньою трагедією. Така звичка може супроводжувати вас і в дорослому житті, змушуючи будувати повітряні замки на гроші, яких ще немає.
Запам’ятайте: враховувати варто лише фактично зароблені кошти.
2. Синдром «дорогої шапки»
Відомий приклад, коли батьки роками збирали гроші на статусну річ, наприклад, дорогу шапку, яку потім носили навіть у приміщенні. У сучасності це проявляється бажанням жити не за коштами — купувати престижне житло, автомобіль чи прикраси, щоб виглядати заможним, а не бути ним.
Мріяти — добре, але спускати три зарплати плюс кредит на шубу заради іміджу — безгрошова звичка.
3. Сором за гроші
Соромитися як нестачі грошей, так і їх надлишку. Почуття провини через те, що у когось із близьких немає нових речей, а ви дозволили собі покупку — ще одна безгрошова звичка.
Мозок працює просто: він потребує винагороди та приємних емоцій. Якщо ж ви роздаєте кровно зароблені гроші через почуття провини, надалі прийматимете рішення, щоб швидше позбутися грошей.
4. Очікування особливого випадку
Це стосується відчуття гідності: тримати гарні сукні та сервізи до особливих подій, а в повсякденному житті у всьому собі відмовляти. Такий підхід може обмежувати ваші можливості насолоджуватися моментами тут і зараз.
5. Життя у борг
Звичка жити не за коштами і брати кредити часто формується у дитинстві. Якщо ваші батьки вважали це нормальним, то й ви можете переносити цей шаблон у своє життя. Це заважає стабільності та накопиченню достатку.
Як змінити звички?
Необхідно працювати над підвищенням самооцінки та впевненості в собі. Варто змінювати свій підхід до фінансових цілей: не ставте собі надмірно амбітних завдань, які можуть стати «цілями-вбивцями». Замість цього зосередьтеся на досягненні цілей на один рівень вище. Регулярні практики з підвищення енергії та самооцінки допоможуть створити основу для успішного зростання.
З часом, крок за кроком, ви будете підійматися на нові фінансові рівні. Це не буде миттєвим, але з кожним роком ви бачитимете прогрес і поступово досягатимете успіху.