Щоб виростити багатий врожай, рослини потрібно підживлювати — незалежно від того, вирощуєте ви огірки чи полуницю. Один із доступних способів — використання деревної золи. Вона часто не коштує ані копійки, а ефективність може не поступатися дорогим мінеральним добривам. Головне — знати, як її правильно використовувати, пише Сусідка.
З чого почати: якість золи
Зола — це залишки після згоряння деревини. Але не вся деревина підходить. Не можна спалювати пофарбовані, лаковані або оброблені полімером матеріали — у такій золі можуть бути токсичні речовини. Найкраще підходять сухі дрова, обрізки здорових дерев, тирса та гілки.
Оптимальними вважаються листяні породи: груша, береза, ясень, слива, дуб, яблуня, рябина, бук. Хвойні дерева (ялина, сосна, піхта) дають золу, бідну на корисні елементи — її краще уникати.
Чому зола — універсальне добриво
Зола містить понад 30 корисних мікроелементів, серед яких: кальцій, калій, фосфор, магній, сірка, кремній. Головна її перевага — високий вміст калію, який потрібен рослинам для утворення ферментів, формування коренів, підвищення стійкості до хвороб і поліпшення врожайності.
Єдиний важливий елемент, якого в золі немає — азот. Тому золу не слід використовувати одночасно з азотними добривами: азот у такій комбінації буде гірше засвоюватися.
Як приготувати підживлення із золи
Для рідкого добрива потрібно 200 грамів золи на відро води. Все змішати, дати настоятися 5–7 днів, періодично помішуючи. Отриманий розчин використовують для поливу. Для обприскування по листю дозу золи можна подвоїти, воду залишити в тому ж обсязі.
Коли вносити золу
Золу застосовують:
- при посадці та пересадці;
- у період активного росту;
- після збирання врожаю для підготовки до зими.
Її можна вносити як у сухому вигляді, так і у вигляді настою.
Що не можна удобрювати золою
Золу не варто використовувати для:
- щавлю,
- лохини,
- журавлини,
- брусниці,
- ревеню,
- хвойних та вересових рослин.
З обережністю — для малини, смородини, жимолості, пастернаку, редису, шпинату, петрушки, полуниці, яблуні, кавунів.
Правильне використання золи допоможе зміцнити рослини, покращити ґрунт і отримати щедрий врожай без зайвих витрат.