Про те, що середземноморська дієта допомагає італійцям довго залишатися здоровими, знають усі. Але те, що на дев’ятому десятку життя вони ще здатні встановлювати світові рекорди з бігу — справжнє диво, пише Сусідка.
У минулому році 91-річна Емма Марія Мацценга із Італії встановила неймовірний рекорд: вона подолала дистанцію у 200 метрів за 54,47 секунди — найкращий результат у світі для вікової категорії 90+. При цьому сама Емма залишилася незадоволеною:
«Дякую, це гарний результат. Але торік я пробігла 200 метрів менш ніж за 50 секунд», — заявила вона місцевим журналістам.
Вражаючий факт сам по собі: вік, коли більшість людей ледве пересуваються, а Емма в спортивних шортах штурмує стадіони. Зацікавлені вчені вирішили дослідити її феномен і представили результати на Американському саміті з фізіології.
Щоб оцінити фізичні можливості Емми, їй запропонували пройти велотест та вправи на розгинання колін. Також дослідники взяли біопсію стегнового м’яза для лабораторного аналізу.

Atl-eticamente Photo / Fidal Veneto
Результати приголомшили навіть досвідчених вчених: серце і легені італійки працюють як у 50-річної спортсменки!
«Її кардіореспіраторна підготовка — здатність серцево-судинної і дихальної систем забезпечувати м’язи киснем — виявилася на рівні жінок у чудовій фізичній формі у віці 50 років. А функціонування мітохондрій (енергетичних станцій клітин) теж відповідало рівню значно молодших людей», — повідомили автори дослідження.
Ще більш вражаючим було відкриття, що м’язи Емми мають розвинену структуру і містять як повільно скорочувані волокна (типу I) для витривалості, так і швидко скорочувані (типу II) — для вибухових рухів.
«Повільно скорочувані волокна великого розміру дозволяють їй довго працювати — наприклад, під час бігу на довгі дистанції. Водночас висока частка швидких волокон забезпечує спринтерську швидкість і силу», — пояснюють фахівці.
Таким чином, унікальна комбінація різних типів м’язів дозволяє Еммі в її 91 рік бігати так швидко.
«Тренування протягом усього життя дозволяють досягати надзвичайної витривалості навіть у дев’ятому десятилітті життя. Це потужний інструмент здорового старіння», — зазначає доктор Марта Колосіо.
Спорт як джерело життєвої енергії
Життєвий шлях Емми — ще одне підтвердження, що фізична активність лікує не лише тіло, а й душу. У молодості вона займалася легкою атлетикою і навіть посіла четверте місце на чемпіонаті Італії. Але після одруження спорт відійшов на другий план.
Через 40 років після смерті чоловіка Емма вирішила повернутися до бігу. І з того часу спорт став її джерелом натхнення і сили.
Навіть під час пандемії, коли в Італії забороняли виходити на вулицю, вона крадькома пробігалася навколо будинку після настання темряви. А нещодавня аварія, у якій вона травмувалась, лише зміцнила її рішучість рухатися.
«Через тиждень після аварії я винесла сміття й зрозуміла, наскільки ослабла. Сидіти без руху не допомагає», — згадує Емма.
Вона знову почала тренуватися: ходила, крутила педалі на велотренажері, відновлювала дихання — і вже незабаром повернулася на бігову доріжку.
«Емоції від гонки, адреналін від кожного тренування — це моя чиста енергія щодня», — усміхається легендарна рекордсменка.